Diagnostyka i leczenie niepłodności - opis usługi


Kobiety mające problem z zajściem w ciążę, mogą zostać poddane terapii stymulacji jajeczkowania. W jajnikach wywoływany jest rozwój pęcherzyków Graffa, co powoduje uzyskanie większej ilości komórek jajowych podczas cyklu. Oferuję również zakładanie kapturków.

Umów się na wizytę


 • Prywatny Specjalistyczny Gabinet Ginekologiczno-Połozniczy
  Dr n. med. Zbigniew Strzelczak

 • Adres:

  ul. Wodzickiego 35
  Częstochowa

 • Telefon: 601 546 499
  Konieczna rejestracja telefoniczna
 • mail icon strzelczak@op.pl
 • Godziny przyjęć:

  wtorki i czwartki od godziny 17

  sprawy pilne – 7 dni w tygodniu

 

Dodatkowe informacje

Posiadanie dziecka jest marzeniem wielu par — niestety szacuje się, że nawet ⅕ starających się o dziecko ma problemy z poczęciem. Współcześnie niepłodność stanowi coraz większy problem. Na szczęście medycyna potrafi sobie radzić z tym problemem. W moim zlokalizowanym w Częstochowie gabinecie ginekologiczno-położniczym zajmuję się leczeniem niepłodności i pomocą parom, które bezskutecznie starają się o dziecko.

Niepłodność a bezpłodność — czym się różnią?

Choć Pacjenci często używają tych określeń zamiennie, z punktu widzenia medycyny,  niepłodność i bezpłodność dotyczą dwóch różnych problemów. Z niepłodnością mamy do czynienia, kiedy wytężone starania o zajście w ciążę trwające powyżej roku, nie przynoszą oczekiwanych efektów. Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje niepłodność jako współczesną chorobę społeczną. Problemy z płodnością mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak np. nieprawidłowa dieta, nałogi, brak aktywności fizycznej oraz zaburzenia hormonalne. Niepłodność można skutecznie leczyć.

Bezpłodność to z kolei trwała niemożność do zajścia w ciążę — w przypadku kobiety — lub skutecznego zapłodnienia — w przypadku mężczyzny. Aktualnie nie istnieją efektywne metody leczenia bezpłodności. Dla osób nią dotkniętych jedyną możliwością zostania rodzicem jest przeprowadzenie zapłodnienia in vitro. U kobiet bezpłodność może być spowodowana utratą funkcji macicy albo jajników, natomiast u mężczyzn może być wynikiem przebytych w przeszłości chorób, uszkodzenia nasieniowodów, urazami jąder lub rozwijającą się chorobą nowotworową.

Czy niepłodność można skutecznie leczyć?

Niepłodność można skutecznie leczyć, ale najpierw należy wykonać szereg specjalistycznych badań, które wskażą źródło problemu. Mój gabinet wyposażony jest w  wysokiej klasy sprzęt medyczny, który umożliwia wykonanie wszystkich najważniejszych procedur diagnostycznych w zakresie wykrywania problemów z płodnością. Diagnostyka męskiej niepłodności opiera się na badaniach:

 • jakości nasienia i ruchliwości plemników;
 • stężenia hormonów we krwi;
 • biopsji jąder;
 • USG moszny.

Kobiety borykające się z trudnościami związanymi z zajściem w ciążę powinny poddać się:

 • badaniu stężenia hormonów płciowych i tarczycowych;
 • analizie moczu;
 • badaniu USG jamy brzusznej;
 • testowi na obecność przeciwciał obecnych w śluzie szyjkowym, które stwarzają niesprzyjające plemnikom środowisko;
 • cytologii;
 • laparoskopii;
 • histeroskopii;
 • kontroli cykli miesiączkowych, które mają na celu potwierdzenie jajeczkowania.

Po przeprowadzeniu wnikliwych badań diagnostycznych specjalista może wybrać najbardziej adekwatną w danym przypadku formę leczenia.

Metody leczenia niepłodności

Dobór metody leczenia niepłodności zależy w głównej mierze od przyczyny problemu. Najczęściej stosowaną terapią stosowaną w leczeniu niepłodności jest kuracja hormonalna. Może być ona wykorzystywana zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Gdy ten sposób zawodzi, lekarz może zadecydować o wprowadzeniu środków farmakologicznych lub przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Leczenie chirurgiczne pozwala wyeliminować u mężczyzn takie problemy, jak żylaki powrózka nasiennego czy niedrożność nasieniowodów, natomiast u kobiet operacyjnie leczy się niedrożność jajowodów, wady anatomiczne i mięśniaki macicy, torbiele na jajnikach, czy endometriozę.

Możliwa jest także inseminacja. Polega na wstrzyknięciu do macicy przygotowanej w warunkach laboratoryjnych próbki nasienia. Inseminacja jest zabiegiem, wykonywanym w konkretnym momencie cyklu miesięcznego, który jest nieinwazyjny i bezbolesny dla Pacjentki.

Problemy z zajściem w ciążę — kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Moment, w którym należy udać się do specjalisty leczenia niepłodności, zależy od wielu różnych czynników. Najistotniejszymi z nich są oczywiście czas starania o potomstwo oraz wiek Pacjentki i Pacjenta. Fachowa porada eksperta, a także szybka i trafna diagnoza zwiększają szanse na zajście w ciąże i jej prawidłowy przebieg.